Teyp Seçimi

Araç hoparlörleri satın alma rehberi

Hangi hoparlörlerin aracınızda en iyi şekilde çalışacağını düşünürken iki ana özelliği göz önünde bulundurmalısınız.

Hoparlörlerinizi sisteminizle eşleştirin

Hassasiyet, bir hoparlörün kendisine uygulanan güçten ne kadar ses çıkardığını ölçer. Düşük güçlü bir araç stereo sisteminiz varsa (kanal başına 15 watt veya daha az RMS), fabrikada takılanların çoğunda olduğu gibi, yüksek hassasiyet dereceli (90 dB üzeri) hoparlörler en iyi uyumu sağlar. Satış sonrası bir stereo veya harici amplifikatör tarafından sağlananlar gibi yüksek güçlü bir sisteme (16 watt RMS veya daha fazla) sahipseniz, daha düşük hassasiyet derecesine sahip hoparlörleri düşünün. Düzgünce güçlendirilmiş, mükemmel ses kalitesi sağlarlar.

Yüklü hoparlör

Ne tür konuşmacılara ihtiyacınız var?

Güç kullanma, bir hoparlörün (watt olarak ölçülen) ne kadar güç kullanabileceğini bilmenizi sağlar. Düşük güçlü bir sisteme sahipseniz, hoparlörlerinizin çok fazla gücü kullanması gerekmez. Öte yandan, güçlü harici amperlere sahip bir sistem, güç kullanımı amper çıkışına yakın olan hoparlörler gerektirir. Ve unutmayın, güç kullanımındaki en önemli özellik, en yüksek güç kullanımı değil, maksimum RMS güç kullanımıdır. RMS değerleri, hoparlörün yalnızca kısa bir süre için değil, sürekli olarak ne kadar güç kullanabileceğini gerçekçi bir şekilde ölçer. "2-50 watt RMS" olarak derecelendirilen bir sistem düşük güçlü stereo sisteminizle "10-80 watt RMS" olarak derecelendirilen başka bir sistemden daha iyi bir eşleşme sağlar.

Ne tür konuşmacılara ihtiyacınız var?

Satış sonrası araç hoparlörleri iki ana kategoriye ayrılabilir: tam aralıklı hoparlörler ve bileşen hoparlör sistemleri. Her birini açıklayalım ve avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

Related Posts

Bir cevap yazın